Większość z nas marzy o płaskim brzuchy, szczupłych udach i jędrnych pośladkach. Wraz ze zbliżającym się latem, coraz więcej osób rozważa poddanie się zabiegowi liposukcji. To rodzaj operacji plastycznej polegającej na usuwaniu tłuszczu z różnych obszarów naszego ciała (najczęściej jest to brzuch, uda, ramiona i pośladki). Jednorazowo można pozbyć się około 2 litrów tłuszczu, możliwe jest usunięcie nawet do 5 litrów tejże substancji, ale podczas kilku zabiegów. Kto może myśleć o liposukcji? Czy jest to zabieg dla każdego?
Mimo iż jest to zabieg stosunkowo bezpieczny, to jednak nie nadaje się dla każdego. Liposukcja nie jest polecana dla nastolatków, ludzi bardzo otyłych, ludzi cierpiących na zatorowość żylną, nałogowych palaczy, osób mających problemy krążeniowe, oddechowe (np. cierpiących na astmę), chorych na nadczynność tarczycy, żylaki, cukrzycę, a także dla kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.
Liposukcja została stworzona z myślą o osobach, które mimo stosowania różnych diet, wykonywania odpowiednich ćwiczeń i prowadzenia zdrowego, zbilansowanego stylu życia, nie mogą pozbyć się nieestetycznych fałd tłuszczowych. Zabieg liposukcji nie jest metodą leczenia otyłości. Najlepsze efekty liposukcji widać u osób młodych o prawidłowej masie ciała lub z niewielką nadwagą. Ich skóra jest bardzo elastyczna, dlatego nie tworzy mało estetycznych zwisów, jak to się dzieje u starszych pacjentów lub u tych, u których występuje już spora nadwaga. Na szczęście powstałe na skutek liposukcji zwisy można później usunąć za pomocą różnych metod medycyny estetycznej (np. zabiegami plastyki brzucha).
Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Podczas wizyty dostaje się recepty na leki z wyciągiem arniki zapobiegające zsinieniom. Lekarz doradza też rodzaj specjalnej bielizny uciskowej, którą będzie trzeba nosić kilka dni po zabiegu. Taka bielizna zapobiegnie powstawaniu stanów zapalnych żył oraz opuchlizn.