Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, zwanej także chirurgią kosmetyczną, estetyczną. Chirurgia plastyczna zajmuje się korektą defektów fizycznych, jak i subiektywnie odczuwalnych przez pacjenta. Spośród szeregu przypadków zajmuje się leczeniem m.in. oparzeń, chirurgią ręki (w tym replantacjami urazowych) amputacji oraz korekcją kształtu nosa. Jak wygląda chirurgiczna korekta nosa garbatego?
Korekcja nosa to jedna z częściej wykonywanych operacji plastycznych, zaraz po zabiegu powiększenia piersi i zabiegach liposukcji. Korekcja garbu nosa to zabieg, który polega na usunięciu garbu przy użyciu dłuta chirurgicznego, nożyc, czy też pilnika do kości (raszpli) w zależności od złożoności problemu albo w znieczuleniu miejscowym, albo w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest wykonanie tego zabiegu w różnych wariantach. Jednym z najpowszechniejszych metod korekty garbu nosa polega na no rozcięciu skóry pod chrząstką skrzydłową (czasem wykonuje się cięcie w poprzek przegrody nosowej), odłączeniu jej od grzbietu nosa i po odseparowaniu błony śluzowej od części kostnej niweluje się garb odpowiednio dobranymi do danego przypadku narzędziami.
Drugim możliwym sposobem wykonania korekty nosa jest wykonanie tzw. remodelingu nosa, który przeprowadza się zwykle w przypadku większych garbów do usunięcia. Różnica polega na tym, że w przypadku remodelingu wykorzystuje się do zabiegu implant z tkanki kostnej pacjenta, którą unieruchamia się następnie albo z użyciem specjalnego kleju, albo mikrośrubek. W przypadku tego typu zabiegów wraz z garbem można jednocześnie zoperować inne defekty nosa jak skrócenie za dużego nosa.
W przypadku zabiegów chirurgicznych takie zabiegi jak usunięcie garbu nosa możliwe są do przeprowadzenia, dopiero po zakończeniu wzrostu kości twarzy, a także wykluczeniu konkretnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Zazwyczaj przeciwskazaniem może być nierealne do możliwości chirurgicznych oczekiwania pacjenta, wcześniejsze liczne operacje, jakim poddany był pacjent czy też wiek powyżej 50 lat. Przeciwskazaniem mogą być też różnego rodzaju dolegliwości i choroby jak cukrzyca, niedokrwistość, nieleczone nadciśnienie oraz stany zapalne, zapalenie zatok przynosowych i twarzy.
Zabieg korekty garbu nosa to poważny zabieg inwazyjny, który prowadzi się w przedsionku nosa, wymaga często założenia na czas około dwóch dób tzw. setonów gazowych, oraz opatrunku na okres około 2 tygodni i gipsu na 5-7 dni. Zabieg tak, jak wspominaliśmy, wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, a sama operacja trwa od 1 do 2 godzin, po których pacjent na około 1 dobę pozostaje w klinice na obserwacji. Po zabiegu, ponieważ cały okres rekonwalescencji trwa od 7 do 14 dni, zaleca się oszczędzający tryb życia i kontrole chirurgiczne w konkretnych, ustalonych z chirurgiem terminach. W razie potrzeby należy przyjmować leki przeciwbólowych. Warto dodać, że efekt operacji uzależniony od stopnia deformacji i uzgodnionego przed operacją kształtu nosa.